Menu

KONSERVATUAR


Konservatuvar

Başka bir dünyaydı orası. Benim yaşıtlarımdan büyüklerdi. Sigara bile içiliyordu. Zaman zaman sessizce oraya gidip gözlüyordum. İşte bu dönemlerde sevgi tekrar gelmişti tiyatro imtihanlarına. O girememişti ya, ben onun adına da girecektim. Sumru Yavucuk'ta o senelerde girmişti. İlyas Salman da yine o sıralar tanıdığım sanatçı adaylarındandı.

İlyas abi koyu devrimci idi. Ben okulun yemeklerini yemezdim. Evden getirdiklerimle beslenirdim. Bir öğlen yemeğinde, yemediğim köfteleri, kaloriferin arasına doğru atmaya çalışırken yakaladı. Bana "Bunu bulamayanlar var. Bitireceksin." diyerek hem köfteleri, hem de bir daha sevmeyi hiç başaramayacağım ıspanağı zorla yedirmişti. Hiç unutmam, sayesinde yıllarca ıspanak yemeden yaşadım.

Bir de İstanbul efendisi vardı. Mehmet Ali Erbil, bir eserde oynarken çok dikkatimi çekmişti. Çok utangaç, yumuşak iyi kalpli bir abi diye hep sempati duyulan bir karakterdi o zamanlar. Ayrıca popülerdi. Derya Baykal ile Mehmet Ali Erbil TRT'de sunuculuk yapıyorlardı.

Alev Sezer okulun en yakışıklı erkeklerindendi. Herkes ona bayılırdı. Ablalarda gece sohbetlerinde hep duyduklarımızdandı. Bale ve tiyatrocu aşkları en popüler aşklarıydı. Levent Özdilek ve baleden Nesrin Özdilek'i çok yakıştırırdım. Bence boyu boyuna örneği için ideallerdi.

Selçuk Yöntem, Zuhal Olcay bana göre iyice büyük tiyatroculardı.

Her yıl sonu yapılan imtihanlar, tüm bölümlerde okuyan öğrencilerin kabusu idi. Ankara Devlet Konservatuarı'ndan çıkıp düz okula gitmek tüm öğrenciler için imkansızdı. Durum böyle iken en büyük tehtit okulu bırakacağım lafları idi.

"Aman çocuğum! Kötü yaparsın." Derken aileler haklıydılar. Taki bizim zamanımızda düzenleme yapılana kadar, okulun kaçıncı sınıfından çıkarsan çık, ilkokul mezunu sayılıyordun. Yani onaltı yaşında nasıl orta bire gidebilirdi ki öğrenciler?

Yani kayıp hayatlar da mezun etti okulumuz. İmtihanları kazanamayanlar nerelere giderdi hiç bilmezdik. Bir rivayete göre öldürülen şarkıcı Bergen'de bizim okuldandı.

En zengin, kültür sahnelerine sanatçı yetiştiren okulumuzun, okuldan öğrenci gönderirken, gece klübü sahnelerine de sanatçı gönderdiğini hiç bilemezdik.